اهمیت و مزایای ویدیو مارکتینگ

اهمیت و مزایای ویدیو مارکتینگ

داستان آقا/خانم وبلاگ‌نویس

سایت آقا/خانم وبلاگ‌نویس در صفحه‌ی اول گوگل است، یکی از دلایلش تولید محتوای جامع و باکیفیت و منظم و مورد نیاز کاربر است، اما سایت آقا/خانم وبلاگ‌نویس کاربرانی دارد که اصلا حوصله‌ی خواندن مقاله ندارند، و همیشه از او سوالاتی می‌پرسند که در مقالات وبلاگش جواب همه‌ی آن‌ها هست

روزی از روزها آقا/خانم وبلاگ‌نویس از جواب دادن به سوالات تکراری خسته شده بود، از یک کاربر وبلاگش پرسید چرا وقتی در وبلاگ درباره‌ی یک موضوع مقاله هست، باز هم از او سوال می‌پرسد، آن کاربر گفت: «من اصلا حوصله‌ی خواندن مقاله‌های طولانی را ندارم، کاش از نکات کلیدی این مقاله ویدیو ضبط می‌کردی!»

آقا/خانم یک تصمیم جدید گرفت، او با خود فکر کرد که دیدن ویدیو احتمالا برای کاربر راحت‌تر باشد. پس تصمیم گرفت که از نکات کلیدی همه‌ی مقالات سایتش ویدیو تولید کند. او بهترین تصمیم را گرفته بود، در ادامه‌ی این مقاله همراه من باشید تا دلایل بیشتر دیده‌شدن ویدیو را برای شما توضیح دهم.

ویدیو مارکتینگ چیست

به زبان ساده، ویدیو مارکتینگ یا بازاریابی ویدیویی شامل استفاده از محتوای ویدیویی برای جلب مخاطب مورد نظر شما و تبلیغ برند، خدمات یا محصول شما است. بازاریابی ویدیویی فقط فروش نیست، شما می‌توانید از آن برای تشویق کاربران اینترنت به بازدید از وب سایت، تعامل در شبکه‌های اجتماعی، ثبت نام از طریق ایمیل و بهبود خدمات مشتری استفاده کنید.

انسان ها موجوداتی بصری هستند، بنابراین تعجب آور نیست که ما عاشق ویدیو‌ها هستیم. با توجه به این که مردم در حال حاضر روزانه بیش از 100 میلیون ساعت ویدیو در فیس‌بوک و بیش از 1 میلیارد ساعت ویدیو در یوتیوب مشاهده می‌کنند، ویدیو یک ابزار ضروری بازاریابی برای مشاغل و بازاریابان است. روند صعودی علاقه‌ی مردم به ویدیو، فرصتی برای ارتباط موثرتر شما با مخاطبان‌تان را فراهم می‌کند و شما می‌توانید از این فرصت به خوبی استفاده کنید.

اهمیت ویدیو مارکتینگ

ویدیو یک شکل بسیار موثر از محتوا است. ظهور همزمان اینترنت 5G و رسانه‌های اجتماعی دست به دست هم داده است تا ویدیوها نسبت به گذشته محبوب‌تر و موثرتر نیز شوند. با وجود این واقعیت که بسیاری از ما روزانه از ویدیوهای آنلاین استفاده می‌کنیم، هنوز بسیاری از بازاریاب‌ها از ویدیو به عنوان بخشی از استراتژی بازاریابی دیجیتال خود استفاده نمی‌کنند.

در ادامه، برخی از آمارهای نتایج به‌دست آمده از ویدیو مارکتینگ را برای شما آورده‌ام که به شما علت اهمیت ویدیو مارکتینگ را نشان می‌دهد و به شما کمک می‌کند تا با ویدیو بهتر کنار بیایید.

۹۲٪ از بازاریابان می‌گویند که ویدیو بخش مهمی از استراتژی بازاریابی آن‌ها است.

در سال ۲۰۲۰، ٪۹۲ از بازاریابان می‌گویند که ویدیو بخشی مهم در استراتژی بازاریابی آن‌ها است. این تاثیر نسبت به سال ۲۰۱۵، ٪۱۴رشد داشته است، که نشان می‌دهد اهمیت ویدیو مارکتینگ در حال افزایش است.

اما چه چیزی باعث اهمیت ویدیو می‌شود؟ طبق گفته‌ی ٪۸۸ از بازاریابان، بازاریابی ویدیویی ROI (نرخ بازگشت سرمایه) مثبت برای آن‌ها فراهم می‌کند. این در حالی است که فقط ٪۳۳ از بازاریابان در سال ۲۰۱۵ این حرف را زده‌اند، که نشان می‌دهد اکنون میزان تمایل مصرف کننده نسبت به ویدیوها بسیار بیشتر شده است.

مردم در سال ۲۰۲۱ روزانه ۱۰۰ دقیقه به تماشای ویدیوهای آنلاین می‌پردازند.

برندها بیشتر از پیش به دنبال استفاده از ویدیوها هستند و کاربران اینترنت نیز اکنون بیشتر از هر زمان دیگری ویدیو مشاهده می‌کنند. تخمین زده می‌شود که هر فرد در سال ۲۰۲۱ روزانه ۱۰۰ دقیقه از وقت خود را صرف تماشای ویدیوهای آنلاین می‌کند. این در مقایسه با مجموع دقایق مشاهده‌ی روزانه‌ی ویدیو در سال ۲۰۱۹، ٪۱۹ افزایش داشته است.

۹۹٪ از بازاریابانی که از ویدیو استفاده می‌کنند، از سال ۲۰۲۰ به بعد نیز این کار را ادامه می‌دهند.

با توجه به افزایش میزان بازگشت سرمایه‌ی ویدیوهای آنلاین در کنار مدت زمانی که مصرف‌کنندگان برای تماشای آن‌ها صرف می‌کنند، تعجب آور نیست که ٪۹۹ از بازاریابانی که در حال حاضر از ویدیوها استفاده می‌کنند، این کار را در سال‌های آینده نیز ادامه دهند. علاوه بر این، ٪۹۵ از این بازاریابان انتظار دارند که هزینه‌ی فعلی خود را برای ویدیو مارکتینگ افزایش دهند یا ثابت نگه دارند.

انتظار می‌رود %۵۹ از بازاریابانی که در حال حاضر از ویدیو استفاده نمی‌کنند، امسال این کار را شروع کنند.

۴۸٪ از مصرف‌کنندگان انتظار دارند که ویدیوها آنچه را که به آن علاقه دارند منعکس کنند.

ویدیوها علاوه بر سرگرمی، می‌توانند قسمت مهمی از فرآیند تصمیم گیری مصرف‌کننده را تشکیل دهند. با این حال، برای این که مشتری پس از تماشای یک ویدیو وادار به ایجاد تحول در افکار پیشین خود شود، باید اطمینان حاصل کنید که انتظارات او را برآورده می‌کنید.

از نظر کیفیت ایده‌آل، مصرف‌کنندگان به دنبال ویدیوهایی ارزشمند هستند تا فرآیند تصمیم‌گیری آن‌ها را آسان‌تر کند. ٪۴۸ از آن‌ها انتظار دارند که ویدیوها، محصولات و خدمات خاصی را که از آن‌ها استفاده می‌کنند یا به آن‌ها علاقه دارند را بازتاب کنند. ٪۴۳ دیگر نیز خواهان تعامل هستند.

۶۶٪ از جوانان و نوجوانان هر روز ویدیوهای آنلاین تماشا می‌کنند

%66 از جوانان و نوجوانان (۱۳ تا ۱۹ ساله) و ٪۵۶ از کودکان (۸ تا ۱۲ سال) هر روزه ویدیوهایی را به‌صورت آنلاین تماشا می‌کنند. این نشان دهنده‌ی افزایش چشم‌گیر مشاهده‌ی ویدیو برای این فاصله سنی در مقایسه با سال ۲۰۱۵ است.

تماشای ویدیو روی این گروه‌های سنی تاثیر زیادی دارد. و این کار برای آن‌ها لذت‌بخش نیز هست که این نشان می‌دهد محتوای ویدیوها نسبت به گذشته بهتر شده است. این همچنین به این معنی است که بین کسانی که برای این گروه‌های سنی بازاریابی می‌کنند رقابت زیادی وجود دارد.

۵۷٪ از بازاریابان از ویدیوی زنده (لایو) استفاده می‌کنند

ظهور شبکه‌های اجتماعی به این معنی است که انواع بیشتری از ویدیوها، بیش از هر زمان دیگری، برای به اشتراک گذاشتن وجود دارد. آمارها نشان می‌دهند که اکنون ٪۵۷ از بازاریابان از ویدیوی زنده در استراتژی‌های خود بهره می‌برند. بیش از یک سوم (٪۳۴) بازاریاب‌ها از گزینه‌های پخش مستقیم فیس‌بوک استفاده می‌کنند و ویدیوهایی در لحظه ایجاد می‌کنند که به بینندگان اجازه می‌دهد بلافاصله واکنش نشان دهند. پلتفرم اینستاگرام با ایجاد ٪۱۳ ویدیوهای زنده در سطح اینترنت، دومین گزینه‌ی محبوب است.

ویدیوهای زنده روشی موثر برای برقراری ارتباط و ایجاد یک جامعه پیرامون شما هستند. با این حال، ممکن است برای هر نوع شغلی موثر نباشند، بنابراین بهتر است پیش از تصمیم گیری، تحقیق کنید که رقبای شما ازچه ابزارهایی استفاده می‌کنند و همچنین در مورد خواسته‌های مخاطبان خود تحقیق کنید.

مزایای ویدیو مارکتینگ

روز به روز بر تعداد افرادی که ویدیوهای موجود در بستر اینترنت را تماشا می‌کنند افزوده می‌شود؛ اما این برای کسب و کار شما چه معنایی دارد؟ با هم برخی از دلایل قدرت ویدیو مارکتینگ را بررسی می‌کنیم.

ویدیوها موثر هستند.

ویدیوها بهترین گزینه‌ی شما برای دیده شدن هنگام اطلاع‌رسانی و آموزش به مشتریان احتمالی و فعلی درباره‌ی محصول یا خدمات هستند. ٪۹۷ از بازاریابان موافق هستند که ویدیو به مشتریان کمک می‌کند محصولات یا خدمات شما را بهتر بشناسند. هیچ چیز موثرتر از نمایش ویدیوی محصولات و خدمات شما نیست.

همچنین، ویدیو‌ها توانایی نگهداری و ارائه‌ی بالاترین میزان اطلاعات را نسبت به هر رسانه‌ی دیگری دارند. مخاطبان شما ٪۹۵ پیام شما را هنگام تماشای ویدیو و فقط ٪۱۰ پیام‌تان را هنگام خواندن متن دریافت می‌کنند.

ویدیوها نرخ تبدیل بازدیدکننده به مشتری را افزایش می‌دهند.

تقریباً نیمی از خریداران اینترنتی قبل از تصمیم گیری برای خرید، به دنبال فیلم‌های مربوط به محصول می‌گردند و ٪۹۰ از آن‌ها معتقدند که ویدیوهای محصولات، مفید هستند. چه چیزی بهتر از این؟! علاوه بر این پس از تماشای نسخه‌ی نمایشی استفاده از محصول، احتمال خرید آن تا ٪۸۵ افزایش پیدا می‌کند. بنابراین، اگر یک محصول یا صفحه‌ی فرود دارید که چندان خوب کار نکرده است، ممکن است وقت آن باشد که یک ویدیوی تست محصول یا یک فیلم توضیح دهنده اضافه کنید.

مطالعات نشان داده است که صفحات فروش دارای فیلم، بهتر از آن‌هایی که ویدیو ندارند تبدیل می‌شوند. این ممکن است دلایل مختلفی داشته باشد، اما یکی از دلایل آن‌ این است که ویدیوها بازدید کنندگان را به مدت طولانی‌تری در صفحه‌ی شما نگه می‌دارند و آن‌ها برای مدتی به خرید محصول فکر می‌کنند.

ویدیوها برای سئو عالی هستند.

ویدیوها اکنون در ۷۰٪ از لیست‌های ۱۰۰ نتیجه‌ی برتر جستجوی گوگل ظاهر می‌شوند. ربات‌های موتور جستجو می‌توانند صدای ویدیوی شما را رونویسی کرده و به مخاطبان مناسب ارائه دهند. در واقع، افزودن ویدیوها به کمپین بازاریابی شما باعث بیشتر دیده شدن آن می‌شود و به شما امکان ایجاد ترافیک رایگان را می‌دهد.

علاوه بر این، شما می‌توانید با افزودن پیوند به توضیحات ویدیوها، بازدید از وب سایت خود را افزایش دهید. ویدیوها همچنین time on site یک صفحه را افزایش می دهند و این به سئو کمک زیادی می‌کند.

ویدیو، سایر استراتژی‌های بازاریابی شما را تکمیل می‌کند.

افزودن ویدیو به استراتژی‌های بازاریابی موجود، دشوار نیست. به عنوان مثال، می‌توانید یک نسخه‌ی ویدیویی از وبلاگ خود ایجاد کرده و آن را به وبلاگ‌تان اضافه کنید یا پس از بارگذاری ویدیو در یوتیوب، آن را به وب سایت خود لینک دهید.

همچنین ویدیوها می‌توانند نرخ کلیک و باز شدن ایمیل را بهبود بخشند. قرار دادن کلمه‌ی “ویدیو” در عنوان یک ایمیل می‌تواند تا ٪۱۹ افزایش نرخ باز شدن ایمیل، ٪۶۵ افزایش نرخ کلیک و ٪۲۶ کاهش نرخ حذف اشتراک ایمیلی را برای شما به همراه داشته باشد.

انواع ویدیو برای بازاریابی ویدیویی

انواع ویدیوهای بازاریابی

انواع مختلفی از ویدیوها وجود دارد، اما برای کسب بهترین نتیجه، باید انواع ویدیو را بشناسید زیرا به درک هدف ویدیو و نحوه‌ی استفاده از آن کمک می‌کند. قبل از این که در مورد استراتژی‌های ویدیو مارکتینگ بحث کنیم، بیایید انواع محبوب ویدیوهای بازاریابی را بررسی کنیم:

ویدیوی نمایش دموی محصولات

نمایش دموی محصولات و پیشنهادات فروش فوق العاده، ویژگی‌ها و برتری محصول شما نسبت به رقبا را به مشتریانی بالقوه، نشان می‌دهد. دموی محصولات می‌تواند طولانی و عمیق یا کوتاه و بیان مستقیم هدف باشد.

ویدیوهای “چگونه …” یا ویدیوهای آموزشی

این ویدیوها به سوالات متداول مربوط به محصول یا خدمات شما پاسخ می‌دهند. برای تهیه‌ی یک ویدیوی آموزشی، لیستی از پرسش‌های متداول را تهیه کنید و تا حد ممکن به آن‌ها پاسخ دهید. مشتریان شما خواهند فهمید که شما چقدر به آن‌ها اهمیت می‌دهید و به شما اعتماد بیشتری خواهند کرد.

مصاحبه‌ها

ویدیو‌ی مصاحبه شامل پرسش سوال از شخصی است که مخاطب شما او را محترم می‌شمارد. این ویدیوها را می‌توانید در یوتیوب و اینستاگرام خود به اشتراک بگذارید.

وبینارها

وبینارها سمینارهایی هستند که از طریق اینترنت انجام می‌شوند. شما، به عنوان میزبان، با مخاطبان خود ارتباط برقرار می‌کنید تا در مورد یک موضوع خاص بحث کنید، به سوالات پاسخ می‌دهید، خدمات خود را معرفی می‌کنید، محصولات‌تان را به نمایش می‌گذارید یا با کارشناسان حرفه‌ای مصاحبه می‌کنید.

توصیفات / مطالعات موردی

داستان‌های موفقیت باعث افزایش نرخ تبدیل می‌شوند. از یک مشتری راضی فیلم‌برداری کنید و درباره‌ی تجربه‌ی او از استفاده از خدمات یا محصولات شرکت خود گفت‌وگو کنید. نمایش گواهی رضایت از شما، باعث ایجاد یک دلیل برای اعتماد و انتخاب شما می‌شود و نرخ فروش را افزایش می‌دهد.

ویدیوهای برند

ویدیوهای برند، شما را به مخاطبان‌تان معرفی کرده و ارزش‌های شرکت شما را برجسته می‌کنند. ویدیوهای برند ممکن است اولین برداشت آن‌ها از شما را ایجاد کنند، بنابراین مطمئن شوید که یک اثر ماندگار می‌سازید.

استراتژی ویدیو مارکتینگ

قرار دادن ویدیوها در کنار هم و بارگذاری آن‌ها در پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی به تنهایی نمی‌تواند منجر به موفقیت شما شود، بلکه این استراتژی شماست که موفقیت شما را تضمین می‌کند. یک استراتژی بازاریابی ویدیویی مناسب، شامل برنامه‌ریزی دقیق برای بودجه، تولید، تبدیل و موارد دیگر است.

یک نمونه استراتژی بازاریابی ویدیویی به صورت زیر است:

گام ۱ – اهداف خود را مشخص کنید.

به طور کلی، استراتژی بازاریابی ویدیویی شما باید مخاطبان را آموزش دهد یا حتی به آن‌ها الهام بخشد. آنچه که بیشتر از همه برای شما و مشتریان شما مهم است، باید هدف شما باشد. برای شروع ابتدا باید یک هدف برای ویدیوی خود تعیین کنید، هدف شما در ادامه میزان صدا، پیام و سایر عوامل اصلی مانند تولید و توزیع را تعیین می‌کند.

گام ۲ – مخاطبان خود را درک کنید.

مسائل، مشکلات و نیازهای کاربران را درک کنید و محصولات و خدمات خود را بر مبنای آن‌ها تولید کنید. ویدیوهای تبلیغاتی شما باید این موارد را به مخاطب نشان دهند و آن‌ها باید رضایت سایر مشتریان شما و مزایای منحصر به فرد انتخاب راهکار شما را ببینند.

گام ۳ – بودجه تعیین کنید.

تعیین بودجه‌ی بیشتر برای ویدیو مارکتینگ لزوماً تضمین کننده‌ی افزایش نرخ تبدیل یا موفقیت بیشتر نیست. از طرف دیگر، یک ویدیوی تجاری با کیفیت پایین می‌تواند به وجهه‌ی برند شما آسیب برساند. بهترین راه برای تعیین بودجه، در نظر گرفتن انتظارات مخاطب و تحقق آن است.

بزرگسالان جوان فیلم‌های کوتاه‌تر را ترجیح می‌دهند و ساخت ویدیو برای آن‌ها ممکن است هزینه‌ی کمتری داشته باشد. با این حال، اگر با یک فرد مشهور یا اینفلوئنسر کار کنید، هزینه‌ی شما بالا می‌رود.

گام ۴ – یک نوع ویدیو را انتخاب کنید.

قبل از شروع فیلم‌برداری، باید نوع فیلم بازاریابی مورد نیاز و داستانی که می‌خواهید تعریف کنید را تعیین کنید. وبینارها، مطالعات موردی، آموزش‌ها، ویدیوهای تجاری شرکت‌ها و ویدیوهای پشتیبانی معمولاً برای شرکت‌هایی مناسب هستند که محصولات و خدمات خود را به شرکت دیگری به صورت عمده ارائه می‌دهند. در صورتی که، مصرف‌کنندگان خرد معمولاً دموی استفاده از محصول و ویدیو‌های “چگونه…” را مشاهده می کنند.

گام ۵ – کانال‌های توزیع خود را انتخاب کنید.

هنگامی که شخصیت خریداران خود را درک کردید، یافتن مکانی که می‌توانید به آن‌ها دسترسی پیدا کنید آسان است. می‌توانید از طریق ایمیل و وبلاگ خود شروع کنید. پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی مانند یوتیوب، فیس‌بوک و لینکدین نیز بسته به مخاطبان شما گزینه‌های بسیار خوبی هستند.

همان‌طور که قبلاً اشاره کردیم، محصولات و صفحات فرود شما نیز می‌توانند هر کدام به صورت جداگانه دارای یک ویدئوی مربوطه نیز باشند. اگر بودجه‌ی شما این اجازه را می‌دهد، از تبلیغات پولی استفاده کنید؛ زیرا شما را قادر می‌سازد با هدف گیری بهتر به مخاطبان بیشتری دسترسی پیدا کنید.

گام ۶ – برای به حداکثر رساندن تبدیل، بهینه سازی کنید.

با دنبال کردن تمامی مراحل بالا، به شروع یک کمپین موفق ویدیو مارکتینگ بسیار نزدیک‌تر شده‌اید. اما کارهای دیگری نیز می‌توانید انجام دهید تا اطمینان حاصل کنید که مخاطبان هدف خود را به مشتری تبدیل می‌کنید. برخی از آن‌ها عبارتند از:

 • کوتاه و ساده نگه داشتن ویدیوها
 • افزودن یک CTA (یا فراخوان به عمل) واضح
 • ارائه‌ی مشوق‌ها
 • ارائه‌ی گزینه‌های مختلف خرید
 • بهینه سازی برای سئو
 • استفاده از تایید اجتماعی (استفاده از تاثیر نفوذ افراد تاثیرگذار)
 • تعامل با مخاطبان خود

پرسش‌نامه‌ی ساخت ویدیو

حدود دو سال تجربه‌ی همکاری در زمینه‌ی ساخت موشن گرافیک با تیم هنر هرمز را داشتم در این دو سال طبق تجربه سوالاتی را جمع‌آوری کردیم که بهتر است حتما قبل از ساخت ویدیو به آنها جواب بدهیم.

 1. یک مرور کلی از آنچه می‌خواهید در اختیار سازنده‌ی ویدیو قرار دهید تهیه کنید برای این کار از خودتان این سوالات را بپرسید:
  چرا به این ویدیو نیاز دارید؟
  چالش خاصی وجود دارد؟
 2. هدفتان از ساخت ویدیو را تعیین کنید.
  آگاهی؟
  فروش؟
  یا …؟
 3. پیا‌م‌های مهم یا احساسی که می‌خواهید با ویدیو به مخاطب منتقل کنید چیست؟
  نکته: اگر بیشتر از سه پیام مهم دارید، نیاز دارید که چند ویدیو بسازید.
 4. مشخص کنید که مخاطب شما چه کسانی هستند؟
  عنوان شغل، سن، جنسیت، نژاد یا قوم، موقعیت مکانی و غیره … را تعیین کنید.
 5. مخاطب‌‌ها در مورد برند، محصول، سرویس شما چه فکری می‌کنند؟ چرا؟ آیا تصورات غلطی وجود دارد؟
 6. چه چیزهای دیگری در مورد مخاطبتان می‌دانید؟ آن‌ها به چه چیزهایی اهمیت می‌دهند؟ آیا از قبل در این زمینه تحقیقاتی انجام شده؟
 7. مدت زمان ویدیو حداکثر چند ثانیه باشد؟
 8. چگونه و کجا از ویدیو استفاده خواهید کرد؟ ویدیو جهت پخش در کدام رسانه است؟ تلویزیون؟ یا شبکه‌های اجتماعی؟ یا …؟
 9. اولین اقدامی که بعد از تماشای ویدیو، از مخاطب‌ها می‌خواهید انجام دهند چیست؟ یا مخاطب به چه اقدامی دعوت شود؟
 10. اگر ویدیو برای معرفی محصول است، برای تهیه‌ی تصاویر محصول باید عکاسی جدید انجام شود؟ یا تصاویری از قبل وجود دارند؟
  نکته: تصاویر محصول بهتر است بدون پس‌زمینه با کیفیت بالا و به صورت حرفه‌ای عکاسی شده باشد.
 11. آیا ساخت ویدیو تبلیغاتی بخشی از کمپین تبلیغاتی است؟
 12. رقبای شما چه کسانی هستند؟
 13. در مورد سبک ویدیو تصمیم گرفته‌اید؟
  سبک ساخت ویدیو باید مشخص شود که رئال یا موشن گرافیک یا ترکیبی از این دو باشد.
 14. اگر ویدیو به فیلم‌برداری نیاز دارد، محل فیلم‌برداری باید مشخص شود که لوکیشن خاصی یا استودیو باشد. و تعیین گردد که آیا صحنه‌ی فیلم‌برداری نیاز به دکور دارد؟
 15. اگر ویدیو تبلیغاتی به بازیگر نیاز دارد، باید قبل از شروع بازیگران و سایر دست‌اندرکاران ساخت ویدیو مشخص شود.
 16. اگر ویدیو تبلیغاتی به گوینده نیاز دارد، قبل از شروع باید گوینده انتخاب شود. باید تعیین گردد که گوینده خانم باشد یا آقا یا هر دو. و همچنین با توجه به بودجه‌ی پروژه سطح گوینده مشخص شود، برای این کار می توان از گوینده‌ی معمولی استفاده کرد، یا گوینده‌های معروف رادیو و صداوسیما.
 17. برای فیلم‌برداری ویدیوی تبلیغاتی تمامی تجهیزات مورد نیاز باید تعیین گردد. به عنوان مثال اگر در ساخت ویدیو به تصویربرداری هوایی نیاز است، باید از دوربین‌های هلی‌شات استفاده شود.
 18. اطلاعات مهمی که حتما باید در ویدیو عنوان شوند چه چیزهایی هستند؟
  مثلا: نشانی اینترنتی یا آدرس سایت، اطلاعات تماس موبایل و ثابت، لوگو، آدرس محل کار، آدرس شبکه‌های اجتماعی
 19. آیا فونت یا رنگ سازمانی خاصی دارید که باید رعایت شود؟
 20. چه کسی یا سازمانی ویدیو را تایید می‌کند؟ اگر آن شخص یا سازمان استاندارد خاصی مدنظر دارد باید قبل از شروع کار، استانداردها مشخص شود.
 21. محدوه‌ی بودجه‌ای که برای این پروژه در نظر گرفته‌اید چقدر است؟
 22. زمان تحویل پروژه کی است؟ چه زمانی حتما باید کار تمام شده را در اختیار داشته باشید؟ چرا؟

جمع‌بندی:

ویدیو مارکتینگ روی سئو، نرخ کلیک، نرخ تبدیل و درگیری مخاطبان تاثیر مثبت می‌گذارد. در این مقاله در مورد اهمیت و مزایای ویدیو مارکتینگ توضیحاتی داده شد. با انواع ویدیوهای مناسب برای بازاریابی آشنا شدید. در ادامه یک نمونه از استراتژی ویدیو مارکتینگ توضیح داده شد. و در انتهای مقاله سوالاتی را نوشتم که باید قبل از شروع ساخت ویدیو به آنها جواب بدهیم. امیدوارم این مقاله برای شما مفید باشد، اگر سوال یا تجربه‌ای در این زمینه دارید، در قسمت نظرات با من و سایر بازدیدکنندگان به اشتراک بگذارید.

دانلود پرسش‌نامه‌ی ساخت ویدیو